İş

Bakan Bilgin: Türkiye, uluslararası sorunların çözümünde rol alıyor

ANKARA (DÜNYA)- Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, mevcut ortamın yüksek enflasyon, savaş, besin ve tahıl krizi üzere kimi aksilikleri oluşturduğunu söyledi.
Çalışma Bakanlığına bağlı AB ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen “İstihdam, Eğitim ve Sosyal Politikalar Sektörel Operasyonel Programı (İESP SOP) Projeler Fuarı”na katıldı. Açılış merasiminde konuşan Alım, Türkiye’nin global nitelikleri bulunan bu sıkıntıların tahlilinde rol oynadığının altını çizerek, “Türkiye, bütün bu sorunların çözümünde rol aldı. Çözüm üreten bir konumda olması bakımından da uluslararası sistemde önemli barışçıl bir rol oynamaktadır” dedi.

Fuar bağlamında, mesleksel eğitim, işgücünün eğitimi bahislerini çağdaşlaşma bağlamında pahalandıran Alım, “İstihdamın artması, verilecek eğitim destekleriyle istihdamın daha nitelikli iş bölümüne doğru evrilmesi, Türk modernleşmesinin daha ileri bir aşamaya taşınmasına katkı yapacaktır” diye konuştu.

Türkiye’nin çağdaşlaşma sürecinin, çağdaş ülke ve kurumlarla daha büyük işbirliklerini gerektirir hale getirdiğini, bu işbirliklerinin çağdaşlaşma sürecini hızlandıracağını vurgulayan Vedat Alım, son 30 yılda tarımdan kopuşla demografik değişimde büyük aralık kat edildiğini, bunun da meslekleşme ve endüstriyel üretim manasına geldiğini anlattı.

Bilgin, mesleklerdeki farklılaşma ve derinleşmeye dikkat çekerek şunları kaydetti: “Avrupa Birliği ile yapılan projelerin kıymetli bir kısmı eğitimle ilgilidir ve meslekleşmeyi işlevsel hale getirecek, nitelikler kazandıracak bir eğitimdir. Yani klasik eğitimin dışında özel eğitim proseslerini kapsamaktadır. Bu olağanüstü kıymetlidir. Bunun daha kıymetli hale gelmesi ise bu mesleksel farklılaşmayı direkt doğruya istihdamla buluşturmaktır. İstihdamın artması, verilecek eğitim dayanaklarıyla istihdamın daha nitelikli iş kısmına gerçek evrilmesi, Türk çağdaşlaşmasının daha ileri bir evreye taşınmasına katkı yapacaktır. Bunun bilhassa üniversitelerle, çeşitli eğitim kurumlarıyla iş birliği halinde geliştirilmesiyse bilimsel, teknolojik değişim süratimizi çağdaşlaşmayla bütünleştirecek, çağdaşlaşmayı ivmelendirecek bir tesir yaratacaktır. Bu basamakta, iş birliği kapsamında sürdürülen bu projelerin Türkiye’ye ve insan gücümüze hatta yarınlarımıza kıymet katacak teşebbüsler olduğunu düşünüyorum.”

İstihdam içinde eğitim projelerini AB ile birlikte yürüttüklerini kaydeden Alım, Bursa ve İzmir uygulamalarının akabinde Kayseri ve Konya’da da projenin uygulanacağını bildirdi. Programa, AB Türkiye Delegasyonu Lideri Nikolaus Meyer-Landrut ve TESK Lideri Bendevi Palandöken de katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu